Saturs:

  1. Kā sagatavoties atpūtai pie ūdens kopā ar bērnu?
  2. Drošības noteikumi atpūtai pie ūdens – kas jāzina bērnam?
  3. Droša un mierīga vecāku atpūta pie jūras

Silts laiks un atpūta pie ūdens ir ideāls variants lieliskām brīvdienām. Bērni var plunčāties ūdenī, bet pieaugušie laiskoties pludmalē, kur iespēju interesantai laika pavadīšanai netrūkst. Tomēr, ja kopā ar bērnu plānojat atpūtu pie jūras, ezera vai upes, nepieciešams veltīt mazliet laika sagatavošanās darbiem, lai izvairītos no nevēlamiem pārsteigumiem. Kam vienmēr ir jābūt pa rokai, kādus noteikumus ievērot un ko iemācīt bērnam pirms došanās uz pludmali? Atbildam!

Kā sagatavoties atpūtai pie ūdens kopā ar bērnu?

Viens no svarīgākajiem lēmumiem ir vietas izvēle. Pie jūras vai ezera bērni jutīsies daudz drošāk, ja izvēlēsieties ērtas piekļuves peldvietas, kuras uzrauga glābēji. Glābēju klātbūtne un atbilstoša infrastruktūra (piemēram, tualetes) palielina atpūtnieku drošību un komfortu.

Domājot par līdzi ņemamajām rotaļlietām un piederumiem atpūtai kopā ar bērnu, nedrīkst aizmirst par lietām, kas ir nepieciešamas, atrodoties pie ūdens. Ja plānojiet iznomāt laivu vai katamarānu, obligāta prasība ir glābšanas veste. Tai jābūt pielāgotai bērna svaram un augumam, kā arī vienmēr labi nofiksētai. Ja bērns plunčāsies pie krasta, pietiks ar peldriņķi vai uzročiem peldēšanai (lai gan arī ar šo aprīkojumu bērnam vienmēr jāatrodas pieaugušo uzraudzībā).

Neaizmirstiet par galvassegu un aizsargkrēmu ar augstu UV filtru (50+), kas dienas laikā ir regulāri jāatjauno. Turklāt, jāatceras par elpojoša materiāla apģērbu un aksesuāriem: meitenēm tie ir peldkostīmi un pludmales apmetņi, bet no zēnu apģērba peldbikses, gaiši kokvilnas krekli un šorti.

Divas meitenes pludmalē peldkostīmos, ar aizsargbrillēm un cepurēm, uzklāj sauļošanās krēmu.

Aizsardzība no saules attiecas ne tikai uz bērnu, bet arī pieaugušajiem – UVA starojums ir atbildīgs par ātrāku ādas novecošanos un palielina ļaundabīgu audzēju risku. Tāpēc saules aizsargkrēmu ir jālieto visai ģimenei, kā arī jācenšas pasargāt galvu un acis no staru negatīvās ietekmes.

Pludmales somu papildiniet ar pirmās palīdzības aptieciņu, kurā atrodas plāksteri, līdzekļi nelielu brūču un apdegumu apstrādei, kā arī sakarsušas ādas nomierināšanai. Tā, pat nelielu grūtību gadījumā, situācija vienmēr tiks kontrolēta.

Drošības noteikumi atpūtai pie ūdens – kas jāzina bērnam?

Lai gan mazuļiem ir jāizskaidro drošības noteikumi, atrodoties pie ūdens, tas ir jādara bērna vecumam atbilstošā veidā. Svarīgākais nosacījums? Bērns ūdenī dodas tikai vecāku un aizbildņu uzraudzībā, neatkarīgi no tā, vai viņš labi pazīst ūdenstilpni un prot peldēt. Pievērsiet bērna uzmanību signālkarogiem pludmalē. Izskaidrojiet, kāpēc vajadzētu izvairīties no skraidīšanas pa slapjām laipām un lēkšanas uz galvas ūdenī, pat ja citi tā dara.

Viens no grūtākajiem, bet svarīgākajiem nosacījumiem ir: „neglāb nevienu pats”. Ja bērns pamana, ka kāds slīkst, tad pēc iespējas ātrāk ir jāsauc pēc palīdzības, skaļi kliedzot. šādu situāciju ar bērnu vajadzētu iepriekš izspēlēt, piemēram, rotaļu laikā. Tas ir noteikums, kas attiecas arī uz pieaugušo – ja neesat pārliecināts par saviem spēkiem, neleciet ūdenī, lai glābtu slīkstošu cilvēku. Labāk izsauciet glābēju vai glābšanas dienestu (pārbaudiet glābšanas dienesta numuru).

Droša atpūta pie ūdens.

Droša un mierīga vecāku atpūta pie jūras

Atpūta pie jūras nenozīmē pastāvīgu modrību. Bērnu uzraudzības pienākumu var dalīt ar citiem pieaugušajiem. Kamēr viens pieaugušais vēro bērnu izdarības pie ūdenstilpnes, otrs var iet nopeldēties vai pasauļoties pludmalē.

Vienlīdz svarīgs ir līdzsvars starp ūdenī pavadīto laiku un atpūtu ēnā. Pēc 15-20 minūtēm, kas pavadītas rotaļājoties pludmalē, ieteicams pārtraukumu ēnā un ūdens uzņemšana. Tas samazina pārkaršanas risku. Šāda pārtraukuma laikā noderēs rotaļas smiltīs, piemēram, smilšu piļu celšana, gliemežvāku meklēšana, zīmēšana pludmales smiltīs ar koka zariņu. Bērns nedrīkst peldēties ūdenī tukšā dūšā vai tūlīt pēc ēšanas.

Kas vēl? 

  • Nedrīkst peldēties neatļautās un glābēju neuzraudzītās vietās, kur peldēšanās ir aizliegta. 
  • Neizvēlieties grantainus, mālainus vai nekoptus dīķus, jo tie var būt aizauguši un bīstami, kur, briesmu gadījumā, neviens nedzirdēs palīgā saucienus. 
  • Izmantojiet tikai pārbaudītu aprīkojumu un nedodieties dziļumā uz piepūšamiem peldmatračiem. 

Atcerieties, ka uz pieaugušajiem attiecas tie paši nosacījumi, kas uz bērniem!

Nedaudz pacietības un mierīga prāta, un atpūta pie ūdens izvērtīsies lieliskās ģimenes brīvdienās.